The entire programme will follow with the booking start on 24 April 2024.

Show Departments
  • Workshops
  • Shake the Break for kids & teens
  • Research Projects
  • Pro Scene
 
Week 1
15.7.–19.7.
Intensive 1
20.7.+21.7.
Week 2
22.7.–26.7.
Intensive 2
27.7.+28.7.
Week 3
29.7.–2.8.
Intensive 3
3.8.+4.8.
Week 4
5.8.–9.8.
 
Week 1
Int. 1
Week 2
Int. 2
Week 3
Int. 3
Week 4
Trisha Agia
José Agudo
Ulduz Ahmadzadeh
Conny Aitzetmueller
Makisig Akin
Joe Alegado
Tamara Alegre
Sadé Alleyne (Alleyne Dance)
Kristina Alleyne (Alleyne Dance)
José Manuel Álvarez
Aimilios Arapoglou
Laura Arís
Ziya Azazi
Antonia Baehr
Glenna / G;emma Batson
Eleanor Bauer
Susanne Bentley
Nicole Berndt-Caccivio
Marco Berrettini
David Bloom
Claudia Bosse
Rosa Braber
Jermaine Browne
Archie Burnett
Andrew Champlin
nora chipaumire
Ailish Claffey
Anya Cloud
Aisha Comissiong
Guy Cools
Marta Coronado
Blanka Flora Csasznyi
Stephanie Cumming
Farah Deen
Alexander Deutinger
Ivo Dimchev
Daybee Dorzile aka Daybee Dee
Sofie Douda
Sofie Douda
Ariel Douglas
Jean Luc Ducourt
Markus Eggensperger
Defne Erdur
Alix Eynaudi
Libby Farr
Comfort Fedoke
Johanna Figl
Jule Flierl
Ori Flomin
Eric Franklin
Anna Gaberscik
Sarah Gaderer
Salim Gauwloos
Frédéric Gies
Zvi Gotheiner
Silke Grabinger
Matteo Marziano Graziano
Raza Hammadi
Ákos Hargitay
Maria Hassabi
Be Heintzman Hope
Keith Hennessy
Jassem Hindi
Juanjo Hinojosa
Claudia Hitzenberger
Ina Holub aka Trina Mizrahi
Sabina Holzer
Ishmael Houston-Jones
Shinichi Iova-Koga
Nikima Jagudajev
Damien Jalet
Peter Jasko
German Jauregui
Niall Jones
Anne Juren
Krõõt Juurak
Raja Feather Kelly
Kira Kirsch
Koffi Kôkô
Romy Kolb
Boris Kopeinig
Michaela Kratky
Sascha Krausneker
Nina Kripas
Cecilia Kukua
Kerstin Kussmaul
Brahms Bravo La Fortune
Karine LaBel
Claire Lefèvre
Isabel Lewis
Terence Lewis
Lilach Pnina Livne
Suni Löschner
Mark Lorimer
Sri Louise
Pascal Loussouarn
Melanie Maar
Kevin Jr Maddripp
Cuba Mami
Gregory Maqoma
Marie Kaae
Christopher Matthews
Simon Mayer
Lee Méir
Marta Navaridas
Marta Navaridas
Lloyd Newson
Edie Nightcrawler
Plenvm Ninja
Rasmus Ölme
Franca Pagliassotto
Sabine Parzer
Fabiana Pastorini
pavleheidler
Laurent Pelissier
Perel
Sonja Pregrad
maRia Probst
Racquel Cautiion
Petra Ried
Tony Rizzi
Sophia Rodríguez
Sophia Rodríguez
Martina Rösler
Jen Rosenblit
Vera Rosner
RubberLegz
Maria F. Scaroni
Eva-Maria Schaller
Valentina Schisa
Odile Seitz
Sara Shelton Mann
Futurelove Sibanda
Futurelove Sibanda
Lester St. Louis
Risa Steinberg
Julischka Stengele
Stéphane Peeps
Storm
Anastasia Stoyannides
Kenji Takagi
Bruce Taylor
Ives Thuwis
Doris Uhlich
Urša Urbančič
Emmi Väisänen
Samantha van Wissen
Alexander Vantournhout
Dulce Villano / Brian007
Elisabetta Violante
Nora Vonder Mühll
Elizabeth Ward
Elizabeth Ward
Astrid Weger
Angélique Willkie
Emily Wittbrodt
Attila Zanin
Jesse Zaritt
Alex Franz Zehetbauer
Daniela Zorrozua Cantillo
 
Week 1
15.7.–19.7.
Intensive 1
20.7.+21.7.
Week 2
22.7.–26.7.
Intensive 2
27.7.+28.7.
Week 3
29.7.–2.8.
Intensive 3
3.8.+4.8.
Week 4
5.8.–9.8.
 
Week 1
Int. 1
Week 2
Int. 2
Week 3
Int. 3
Week 4
African & Asian Contemporary
Sadé Alleyne (Alleyne Dance)
Kristina Alleyne (Alleyne Dance)
Aisha Comissiong
Ariel Douglas
Shinichi Iova-Koga
Koffi Kôkô
Karine LaBel
Terence Lewis
Gregory Maqoma
Futurelove Sibanda
All Abilities
Urša Urbančič
American & European Contemporary
José Agudo
Conny Aitzetmueller
Sadé Alleyne (Alleyne Dance)
Kristina Alleyne (Alleyne Dance)
José Manuel Álvarez
Aimilios Arapoglou
Laura Arís
Ziya Azazi
Marta Coronado
Stephanie Cumming
Damien Jalet
Peter Jasko
German Jauregui
Kira Kirsch
Mark Lorimer
Sri Louise
Edie Nightcrawler
Rasmus Ölme
Eva-Maria Schaller
Sara Shelton Mann
Emmi Väisänen
Samantha van Wissen
Alexander Vantournhout
Dulce Villano / Brian007
Ballet
Andrew Champlin
Jean Luc Ducourt
Libby Farr
Zvi Gotheiner
Franca Pagliassotto
Bodywork
Glenna / G;emma Batson
Nicole Berndt-Caccivio
Ori Flomin
Eric Franklin
Claudia Hitzenberger
Shinichi Iova-Koga
Anne Juren
Michaela Kratky
Sascha Krausneker
Kerstin Kussmaul
Claire Lefèvre
Sri Louise
Fabiana Pastorini
Odile Seitz
Anastasia Stoyannides
Composition
José Agudo
Sadé Alleyne (Alleyne Dance)
Kristina Alleyne (Alleyne Dance)
Aimilios Arapoglou
Marco Berrettini
Jermaine Browne
Marta Coronado
Damien Jalet
Niall Jones
Isabel Lewis
Rasmus Ölme
Sophia Rodríguez
Angélique Willkie
Golden Age
Glenna / G;emma Batson
Susanne Bentley
Ailish Claffey
Sofie Douda
Defne Erdur
Sabina Holzer
Kerstin Kussmaul
Fabiana Pastorini
maRia Probst
Futurelove Sibanda
HipHop & Club Styles
Trisha Agia
Jermaine Browne
Archie Burnett
Farah Deen
Daybee Dorzile aka Daybee Dee
Comfort Fedoke
Anna Gaberscik
Silke Grabinger
Ina Holub aka Trina Mizrahi
Nina Kripas
Brahms Bravo La Fortune
Kevin Jr Maddripp
Cuba Mami
Marie Kaae
Plenvm Ninja
Racquel Cautiion
RubberLegz
Stéphane Peeps
Storm
Dulce Villano / Brian007
Improvisation
Tamara Alegre
Laura Arís
Eleanor Bauer
Susanne Bentley
Nicole Berndt-Caccivio
David Bloom
Ivo Dimchev
Defne Erdur
Alix Eynaudi
Sabina Holzer
Peter Jasko
Boris Kopeinig
Kerstin Kussmaul
Lilach Pnina Livne
Mark Lorimer
Melanie Maar
Simon Mayer
Marta Navaridas
Sabine Parzer
pavleheidler
Maria F. Scaroni
Kenji Takagi
Doris Uhlich
Samantha van Wissen
Elizabeth Ward
Jazz
Jermaine Browne
Salim Gauwloos
Raza Hammadi
Juanjo Hinojosa
Nina Kripas
Pascal Loussouarn
Christopher Matthews
Bruce Taylor
Modern
Joe Alegado
Blanka Flora Csasznyi
Valentina Schisa
Risa Steinberg
Elisabetta Violante
music X dance
nora chipaumire
Alexander Deutinger
Frédéric Gies
Jassem Hindi
Marta Navaridas
Kenji Takagi
Angélique Willkie
Emily Wittbrodt
Repertory
José Agudo
Laura Arís
German Jauregui
Tony Rizzi
Shake the Break
Rosa Braber
Sofie Douda
Markus Eggensperger
Johanna Figl
Sarah Gaderer
Ákos Hargitay
Romy Kolb
Cecilia Kukua
Suni Löschner
Marta Navaridas
Martina Rösler
Futurelove Sibanda
Ives Thuwis
Nora Vonder Mühll
Attila Zanin
Theory
Eleanor Bauer
nora chipaumire
Guy Cools
Jassem Hindi
visual arts X dance
Silke Grabinger
Maria Hassabi
Krõõt Juurak
Isabel Lewis
Christopher Matthews
Lee Méir
Sonja Pregrad
Vera Rosner
Sara Shelton Mann
Julischka Stengele
Jesse Zaritt
Research Projects
Ulduz Ahmadzadeh
Makisig Akin
Antonia Baehr
Claudia Bosse
Anya Cloud
Jule Flierl
Matteo Marziano Graziano
Be Heintzman Hope
Keith Hennessy
Ishmael Houston-Jones
Nikima Jagudajev
Raja Feather Kelly
Lloyd Newson
Laurent Pelissier
Perel
Sophia Rodríguez
Jen Rosenblit
Lester St. Louis
Elizabeth Ward
Alex Franz Zehetbauer
Daniela Zorrozua Cantillo
  • Workshops
  • Shake the Break for kids & teens
  • Research Projects
  • Pro Scene
© ImPulsTanz - All rights reserved
Date: 13.04.2024, 08:36 | Link: https://www.impulstanz.com/en/calendar/workshops-teachers/