Compagnie
Compagnie
  • a tg STAN & R.B. Jérôme Bel production
  • Akemi Takeya
  • Akram Khan Company
  • Alexander Gottfarb
  • Ana Pi
  • Anne Juren
  • Anne Teresa De Keersmaeker, Amandine Beyer / Rosas, Gli Incogniti
  • Award Ceremony
  • Barbara Frischmuth & Esther Kinsky
  • Benoît Lachambre / Félix-Antoine Morin
  • Boglárka Börcsök & Andreas Bolm
  • Choreographic Convention VII
  • Cie. Ivo Dimchev
  • Cie. Mathilde Monnier
  • Clara Furey
  • Claudia Bosse
  • Dada Masilo / The Dance Factory
  • Damien Jalet / NDT 1
  • Davi Pontes & Wallace Ferreira
  • Dig Up Productions / Elisabeth Tambwe
  • Djibril Sall
  • Elio Gervasi
  • Eva-Maria Schaller / Studio Dan
  • «expressions’22»
  • Félix-Antoine Morin
  • Florentina Holzinger
  • Freestyle Dance Contest
  • Geumhyung Jeong
  • Grace Tjang (Grace Ellen Barkey) / Needcompany
  • HipHop & House Battle
  • IDOCDE Symposium on Contemporary Dance Education
  • «impressions’22»
  • ImPulsTanz Party
  • Israel Galván
  • Jan Lauwers / Needcompany
  • Johannes Odenthal
  • Lenio Kaklea
  • LIBR'ARTS / Nadia Beugré
  • Performance Situation Room Showing: Creative Crossroads Artists, Cycle 2
  • Liquid Loft / Chris Haring
  • Maud Blandel feat. Maya Masse & Ensemble Contrechamps
  • Michael Turinsky
  • Mikko Niemistö
  • Music Video Programme International
  • Music Video Programme with focus on dance and choreography
  • Panel discussions
  • Philipp Gehmacher
  • Pieter Ampe
  • Potpourri Dance - Farah Deen, Cat Jimenez, Olivia Mitterhuemer, Rosa Perl
  • Robyn Orlin / City Theatre & Dance Group
  • Sara Lanner
  • Sergiu Matis
  • Simon Mayer / Kopf Hoch
  • Stefan Kaegi (Rimini Protokoll) in collaboration with Judith Zagury and Nathalie Küttel (ShanjuLab)
  • Susanne Songi Griem / Pete Prison IV / Agnes Bakucz Canário
  • Tanz*Hotel
  • Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
  • Tiran Willemse
  • Trajal Harrell / Schauspielhaus Zürich Dance Ensemble
  • Ultima Vez / Wim Vandekeybus
  • Willi Dorner / Mani Obeya
Spielstätte
Spielstätte
  • Akademie der bildenden Künste Wien – Säulenhalle
  • Akademietheater
  • Arsenal
  • Burgtheater
  • Goethehof in Kaisermühlen
  • Kasino am Schwarzenbergplatz
  • Leopold Museum
  • MQ – Libelle
  • mumok – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien
  • MuTh
  • Odeon
  • ORF RadioKulturhaus
  • Österreichisches Filmmuseum
  • Sabine-Oberhauser-Straße
  • Schauspielhaus
  • Volkstheater
  • Volkstheater – Dunkelkammer
  • Volkstheater – Rote Bar
Programmschiene
Programmschiene
  • [8:tension]
  • Classics
  • Museum
  • Begleitprogramm
  • Choreographic Convention
Add-on
Keine Ergebnisse gefunden
© ImPulsTanz - All rights reserved
Date: 18.08.2022, 19:52 | Link: https://www.impulstanz.com/calendar/performances/